2019 SEO Trendleri - PHP SEO Uzmanı
    TurkishEnglishGermany

2019 SEO Trendleri

Google hemen her sene arama algoritmalarında değişimler yapmakta, kendisini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu yüzden bir web sitesi sahibiyseniz, SEO trendlerinde güncel kalmanız şarttır ve bunun için de trendleri iyi şekilde takip etmeniz gerekir. Güncelliğini yitirmiş teknikleri kullanmanız, kuralları ihlal etmeniz anlamına geleceğinden, arama sonuçları arasında sıralamanız gerileyecektir.
Eğer bir web siteniz varsa ve optimize halini korumasını istiyorsanız, bu yazımda, 2018’de gözde olan ve 2019 yılında etkinliğini koruyacağı tahmin edilen trendlere göz atabilirsiniz. İşte 2019’un SEO trendleri:

Mobil Optimizasyon

Son yıllarda akıllı telefon pazarında bir patlamanın yaşandığı bilinen bir gerçek olarak gösterilebilir. Son birkaç yıldaki istatistikler incelendiğinde, telefon kullanarak yapılan aramaların, bilgisayar ile yapılanlardan daha fazla olduğu görülmekte.
Google son zamanlarda, mobil siteleri daha önce indeksleme denemeleri yaptı. Bu veriden hareketle de, gelecekte mobil optimizasyonun önem kazanacağı söylenebilir. Kısacası web sitenizin mobil uyumlu bir site haline gelmesi tercih olmaktan çıktı, zorunluk haline geldi.
Bu sebeplerle, mobil optimizasyonu iyi şekilde yapmak web siteleri için önemli bir adımdır. İyi bir web sitesinin, hem bilgisayarlarda, hem tabletlerde hem de telefonlarda optimize şekilde çalışması şarttır. Aksi halde çok sayıda müşteri kaybedebilirsiniz ve sitenizin ziyaretçi sayısı düşer. Bilhassa, eğer sitenizin amacı e-ticaret ise, ortada ciddi bir problem vardır. Zira ziyaretçilerinizin aradığı ürünü sayfanızda kolayca bulması çok önemlidir.

Ses İle Arama Özelliği

Günümüzün modern telefonlarının büyük kısmına ses ile komut verilebilmekte ve sesle arama yapılmaktadır. Son istatistiklere göre, kullanıcıların yaptıkları aramaların %20’si kadarı sesli arama özelliği kullanılarak yapılıyor. Bu oranın ileride %50 olması beklenmekte. Her geçen gün daha fazla kullanıcı sesli arama özelliğini kullanıyor.
Özellikle de Siri gibi asistanlara sahip olan cihazlarda söz konusu olan işlem çok daha kolay şekilde yerine getirildiğinden daha fazla tercih ediliyor. Bu özelliğin kullanım oranının 2019’da daha da artacağı düşünülürse, iyi bir SEO çalışmasında mutlaka bu özelliğe de önem verilmelidir.

Güçlü Backlink İnşa Etmek

Güvenilir ve internette görünürlüğü yüksek sitelerden alınan backlinkler, web sitesi için son derece önemlidir. Google, kaliteli backlinklere sahip olan bir siteyi güvenilir olarak tanımlayacaktır. Bu yüzden, backlinklerin sayısı değil kalitesi çok önemlidir. SEO stratejinizde, kaliteli backlinklere yer vermeniz, sitenizin web üzerindeki görünümü üstünde çok büyük bir etkiye sahiptir.
Bu sebeple, aldığınız backlinkler, ziyaretçileri sadece tek bir siteye yönlendirmeli, konuyla ilgisi olmayan sitelerden gelmemelidir. Böylece arama sonuçlarında sitenizi yukarılara yükseltebilirsiniz.

Daha Fazla Görsellik

2018 olduğu gibi 2019 yılında web sitelerinin görselliğe daha fazla önem vermesi bekleniyor. Sosyal medya gün geçtikçe internet üzerindeki etkisini daha fazla artırıyor, paylaşılan videoların veya fotoğrafların beğeni alması, içerikleri daha popüler hale getiriyor.
Bu yüzden, site üzerinde sadece yazı paylaşımı yapılmamalı, çok güçlü bir SEO çalışması için görsellere mutlaka dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

UX ya da Türkçe ismiyle söyleyecek olursak kullanıcı deneyimi, SEO çalışmaları içinde her geçen gün daha önemli bir hale gelmektedir. Google, yaptığı açıklamalarda kullanıcı deneyimine çok dikkat ettiğini ifade etmiştir.
Bu yüzden, web sitelerinin internette daha görünür olmasını ve arama motorlarında daha yukarılarda sonuç vermesini isteyen site sahipleri, kullanıcı deneyimine önem vermektedir. UI (User Interface – kullanıcı arayüzü) ve UX (User Experience – kullanıcı deneyimi) konularında tecrübe sahibi olan bir SEO uzmanından tavsiyeler alarak sitenizin çok daha ön sıralarda yer alan, kullanıcılar tarafından tercih edilen bir web sitesi haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
7104 okunma
PHP SEO Uzmanı

PHP SEO Ajansı Bünyesinde SEO Uzmanı

BENZER YAZILAR

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Hizmeti

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Çalışma ı yapmak okadar kolay bir işlem olmuyor bazen türkiye'de 81 il ve ilçeler dahil olmak üzere yerel işletmeler bulunmakta her bölgenin rekabeti her...

SEO Eğitimi Nedir?

"SEO" arama motoru optimiza yonu, kı altma ıdır Arama motorları, SEO işlemlerini daha kolay taramak için ta arlanmış teknik ölçüt kurallarıdır İngilizce kı altma ını tanıdığımız...

SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Öncelikli olarak SEO konu unda çok ciddi çalışmaları gözden geçirmek gerekiyor Başarılı bir proje ve olumlu bir çalışma onucu olarak kendini gö teren SEO uzmanı, girişimci olan...