SEO Analizi Nasıl Yapılır? - PHP SEO Uzmanı
    TurkishEnglishGermany

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO çalışması günümüzde Web sitelerinin görünürlüğünü artırmak için mutlaka yapılması gereken bir iştir. SEO Analizi de SEO çalışmasının en büyük parçalarından birisidir ve temel olarak gösterebileceğim bazı aşamalarını aşağıda sıraladım. SEO analizi, oluşturduğunuz web sitesinin arama motorlarının sonuç sayfalarındaki sıranızı yükseltmek için yapılabilecek çalışmaların kapsamlı biçimde planlanmasıdır.

Site Analizi

Bir Web sitesi için yapılacak SEO çalışması, web sitesinin tasarımının düzeltilmesi ve yazılımlarının iyileştirilmesiyle başlar. Sitenin tasarımı kullanıcı memnuniyeti açısından büyük önem taşır.
Sitenin kullanıcı dostu bir arayüzünün olması, tabletlere, bilgisayarlara, mobil cihazlara uygun olarak kodlamasının yapılması, site tasarımı için doğru renklerin kullanılıyor olması (örnek vermek gerekirse, alışveriş sitelerinde genelde turuncu-kırmızı tonları, ekonomiyle ilgili sitelerde mavi tonlar kullanılır) gibi faktörler son derece önemlidir. Bu kısım kullanıcıların memnuniyeti için önemlidir.
Arama motorları örümcekleri için önemli olansa yazılım kısmıdır. Onlar sitenin görünümüyle değil, sitenin kaynağındaki kod yapısına göre hareket etmektedir. Bu yüzden, sitenin hem görünümünün hem de kod kısmının iyi olması gerekmektedir. Başlıkların ve yazıların özenle seçilmiş olması, iyi görseller, opengraph ve schema ile uyumlu yapının olması bir site için son derece önemlidir. Böylece sitenin içerisinde dolaşmak daha kolay hale gelecek ve ziyaretçiler de sitede daha kaliteli zaman geçireceklerdir.
Site içindeki kodlamalar, içeriklerin ve bileşenlerinin kontrolü (meta title uzunluğu ve yapısı, Meta Description uzunluğu, H1-H2-H3 başlıklarının kullanımı vb.), URL adreslerini SEO’ya uygun hale getirmek gibi görevler; yapılan SEO analizi sırasında tespit edilen eksiklikler ve giderilmesi gereken sorunlar olabilir.

Rakip Analizi

Seo çalışmaları için önemli adımlardan birisi de rakiplerinizi analiz etmektedir. Rakiplerinizi iyi tanırsanız, sıralamada onları geçmeniz daha kolay olacaktır.
Rakiplerin analizi, arama motorları sonuçlarında onların önüne geçmeniz için önemli bir altyapı oluşturacaktır. Rakip analizlerinin en önemli parçaları, rakip sitelerin sitede yaptıkları işleri analiz etmeyi ve onların yaptığı backlinklerin analizini gerektirir.

Rakip (Site İçi) Analiz
Bu aşama rakiplerinizin sitelerinin içinde ne yaptıklarını analiz etmek olarak açıklanabilir. Rakip site içi analiz için yapılması gereken, başlık etiketlerini ve nasıl kullanıldıklarını incelemek, rakiplerin, ziyaretçilerini artırmak için yaptıkları çalışmaları gözlemlemek, sitelerindeki içeriklerin özgünlüğüne bakmak, artı ve eksi noktalarını analiz etmek gibi birçok farklı çalışmayı içerir. Rakip site içi SEO analizi işi yapılırken, rakibin tüm artı ve eksik yönlerini ortaya çıkartmak gerekmektedir.

Rakip Site Dışı Analiz
Rakiplerinizin, kendi sitelerinin dışında yaptıkları SEO çalışmalarının analiz edilmesine ise, rakip site dışı analiz denmektedir.
Backlinklerin incelenmesi, sosyal medyadaki paylaşımların gözlemlenmesi gibi adımlar, bu işlemin önemli bir parçasıdır. Backlink analizi yapmak için mutlaka bazı araçlara ihtiyaç vardır. Bu alanda kullanıcılara kolaylık sağlayan birçok yardımcı araç mevcuttur.

Kelime Analizi
Seo Analizi yaparken üzerinde dikkatle durulması gereken noktalardan birisi (hatta tüm çalışmaların belkemiği olduğunu söyleyebileceğimiz) aşama, kelime analizi yapılması olarak gösterilebilir.
Bunun için, kelimelerin arama hacimlerini tespit etmek gerekir ve bunu size sağlayacak en kullanışlı yol da Google’ın kendi servisleri olan Adwords ve Google Trends’dir. Bu işlem için kullanılabilecek Ahrefs gibi başka araçlar da vardır. Aranan kelimelerinin hacminin ve zorluk derecesinin tespit edilmesi halinde, hangi kelimeler üzerinde çalışma yapılacağına karar verilir ve SEO çalışmaları başlar.

SEO Analizi İçin Kullanılabilecek Araçlar

Kelime Analiz
Kelime Analizi Araçlarından faydalanarak kelimelerin arama hacimlerini tespit edebilirsiniz. Bunlar için önerebileceğim iki araç mevcuttur: genelde başarılı seo uzmanı bu araçları kullanmaktadır.
Ahrefs
Google Trends
Backlink Analizi Araçları
Backlinklerin gücünü analiz etmek de web sitenizdeki SEO çalışmalarının verimliliğini ölçmek için son derece önemlidir. Bu amaçla kullanabileceğiniz araçlar için de şöyle örnekler verebilirim:
Ahrefs
Majestic
Cognitiveseo
Site Hızı Analizi İçin Kullanılabilecek Araçlar
Site hızının analiz edilmesi de SEO çalışmaları için önem taşır. Bu amaçla kullanılabilecek en güvenilir programları şöyle sıralayabilirim.
Google PageSpeed
• Pingdom
Google Mobil Speed Test
• Site İçi Analizi İçin Kullanılabilecek Araçlar
Site İçi SEO çalışmaları ve Analizi İçin Kullanabileceğiniz Araçlar
Site içi SEO çalışmaları da SEO için büyük önem taşır ve ne kadar iyi yapıldığının mutlaka analiz edilmesi, bu sonuçlara göre gelişme kat edilmesi gerekir. Bu amaçla kullanılabilecek araçlar için iki güzel örnek verebilirim:
Google Analytics
• SEOquake

 

9340 okunma
PHP SEO Uzmanı

PHP SEO Ajansı Bünyesinde SEO Uzmanı

BENZER YAZILAR

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Hizmeti

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Çalışma ı yapmak okadar kolay bir işlem olmuyor bazen türkiye'de 81 il ve ilçeler dahil olmak üzere yerel işletmeler bulunmakta her bölgenin rekabeti her...

SEO Eğitimi Nedir?

"SEO" arama motoru optimiza yonu, kı altma ıdır Arama motorları, SEO işlemlerini daha kolay taramak için ta arlanmış teknik ölçüt kurallarıdır İngilizce kı altma ını tanıdığımız...

SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Öncelikli olarak SEO konu unda çok ciddi çalışmaları gözden geçirmek gerekiyor Başarılı bir proje ve olumlu bir çalışma onucu olarak kendini gö teren SEO uzmanı, girişimci olan...