Site Dışı SEO Çalışması Nasıl Yapılır? - PHP SEO Uzmanı
  TurkishEnglishGermany

Site Dışı SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO, her site için aynı şeyi ifade eder ve açılımı “Search Engine Optimization” olarak tanımlanır. Web sayfalarının arama motorlarında daha üst sıralara çıkmalarında etkili olan bu çalışmalar, doğru bir şekilde uygulandığında oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle SEO çalışmaları, her web sayfası için büyük bir önem taşır. SEO, site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı kategori altında incelenir.

“Bu yazımızda sizlere site dışı SEO Çalışmalarından bahsetmeye çalışacak ve site dışında SEO kuralları ile ilgili neler yapılması gerektiğine daha yakından bakacağız.”

Site dışı SEO Çalışmaları nelere dikkat edilmeli? Sorusuna cevap vermeden önce site dışında yapılan SEO Çalışmaların neler olduğunu inceleyelim. Daha sonra bunları açıklayarak sizlere daha detaylı bilgiler vermeye çalışalım.
“Off-Page SEO adını alan site dışı SEO Çalışmaları ne tür şekillerde uygulamaya alınıyor? Daha yakından göz atalım.”

Site Dışı SEO Nedir?

SEO çalışmalarından bir site içi bir de site dışı SEO olduğunu belirtmiştik. Site dışı SEO, web sayfalarının internet üzerinde bilinir olmasını sağlayan ve onu daha popüler bir hale getiren çalışmalar olarak ön plana çıkar. Bunu kısaca şöyle tanımlamak mümkündür; Web sayfası dışında, ancak web sayfası ile ilgili yapılan tüm çalışmalar site dışı SEO olarak tanımlanır.
Peki, site dışı SEO Çalışmaları nelerdir? Öncelikle bunları görelim.

 • Sosyal medya ağlarında paylaşım yapma
 • Forumlarda aktif olma
 • Başka sitelerde konuk yazarlık yapma
 • Google araçlarından faydalanma
 • Ücretsiz paravan blog açma
 • Backlink çalışması yapma

Video paylaşım platformlarını aktif kullanma
Web sayfalarının arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalar olan SEO alışmaları özellikle piyasanın hâkimi olan Google için yapılan çalışmalardır. Google, kendi kullanıcılarına daha doğru bilgi ve içerik sunmak amacıyla sık sık algoritma güncellemesi yapar ve dünyanın en büyük arama motoru Google için doğallık her şeyden önce gelir.
Yani Google için yapay çalışmalardan çok doğal ve kendiliğinden gelişerek ortaya çıkan sonuçlar daha önemlidir. Bu nedenle SEO çalışmaları yaparken daha çok doğal olmaya çalışmak ve arama motorlarına bunu hissettirmek önemlidir. Şimdi, yukarıda listelemiş olduğumuz site dışı SEO çalışmalarını inceleyelim.

1. Sosyal medya ağlarında paylaşım yapma
Sosyal medya ağlar, gün geçtikçe web sayfaları için önemli bir hale geliyor. Sitelerin bilinirliğini artırma konusunda ön planda yer alan bu platformlar, ziyaretçi çekme konusunda oldukça büyük bir öneme sahip. Sosyal ağlar üzerinden paylaşılan linkler ya da açılan sayfalar üzerinden yapılan paylaşımlar, web sayfalarına ziyaretçi çekme konusunda oldukça etkili. Site dışı SEO çalışmaları arasında önemli bir konumda yer alan sosyal medya kullanımı özellikle web sayfasına ait markanın bilinirliğini artırma konusunda önemli işler başarıyor.
Web sayfanızla ilgili paylaşım yapabileceğiniz sosyal medya siteleri:

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • Linkedin
 • Medium
 • Tumblr

2. Forumlarda aktif olma
Web sitesi ile ilgili konularda çeşitli forumlarda aktif olmak site dışı SEO çalışmaları arasında yer alır. Özellikle forumların web sayfası ile ilgili kategorilerinde aktif olunması ve gerekli görüldüğü yerlerde link paylaşımı yapılması önemlidir. Bunun yanında soru – cevap bölümlerinde sık sık aktif olmak da yine web sayfasının daha geniş kitlelere yayılmasında önem arz eder. Hatta bazı forumlarda çeşitli başlıklar açılarak web sayfası ile alakalı içerik üretmek ve bu içerik için web sayfasını kaynak olarak göstermek mümkündür.
Diğer yandan forumlarda belirli bir kitleye hitap etmek, daha doğrusu forumlarda etkin bir kullanıcı konumuna gelerek onlara web sayfasının yer aldığı alan ile ilgili detaylı bilgiler veren bir yazar olmak önemli bir husustur. Çünkü belirli bir kitleye sahip olmak, ziyaretçi sayısının artmasına yardımcı olacak ve web sayfasının bilinir olmasına daha fazla katkı sağlayacaktır.

3. Başka sitelerde konuk yazarlık yapma
Farklı siteler üzerinde konuk yazar olarak görev yapmak, özellikle ulaşılmak istenen kitleye sahip olma konusunda önemli bir konumda yer alır. Web sitesi ile benzer içeriklerin yayınlandığı web sayfalarında aynı şekilde benzer içerikler üretmek ve birtakım faydalı içerikler paylaşmak etkili olan site dışı SEO çalışmaları arasında ön plana çıkar. Ayrıca farklı sitelerde konuk yazarlık yapmak hem o site hem de sizin web siteniz için aynı anda fayda sağlayacaktır. Diğer web sayfalarında konuk yazar olmak için ilgili web siteleri ile iletişim bölümünden irtibata gerecek mümkündür. Bu konuda şansınızı deneyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

4. Google araçlarından faydalanma
SEO çalışmaları genel olarak tüm aram motorlarını kapsar, ancak piyasanın hâkimi Google arama motorudur. Bu nedenle site dışı SEO çalışmalarında temel prensip öncelikle Google üzerinde yükselişe geçmeye çalışmak olmalıdır.
Sürekli algoritma güncellemesi yapan Google, kendi araçlarından gelen linklere önem verir. Bu yüzden site dışı SEO çalışmaları arasında sık sık Google araçlarından yararlanmaya özen gösterilmesi gerekir. Bu araçları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Google Docs
 • Google Drive
 • Google Slide
 • Google Spreadsheet
 • Youtube
 • Google MyBusiness

Google araçları ile yapılabilecek bir çalışmaya örnek verecek olursak; bir içerik oluşturun ve bunu Google Docs aracı ile herkese açık olacak şekilde paylaşın. İçerik kısmında ise kaynak linki belirtin. Yine buna benzer bir uygulama Youtube üzerinden de yapılabilir. Web sayfanızın alanı ile ilgili bir video hazırlayın ve Youtube’a yükleyin. Videonun açıklamalar kısmında web sayfanızın bağlantısını paylaşın. Google, kendi araçları üzerinden sitenize yapılacak olan ziyaretleri diğer sitelere oranla daha fazla önemseyecektir.

5. Ücretsiz paravan blog açma
Yan içerik siteleri olarak bilinen paravan bloglar, web sayfalarının beslenmesinde önemli bir konumda yer alır. Burada yapılması gereken paravan bloglar ile içerik üretmek ve web sayfanızın bağlantılarını bu bloglarda paylaşarak döngü oluşturmaktır. Paravan bloglar sayesinde web sayfanıza olan ziyaretçi trafiğini artırabilir ve bu sayede günlük tekil ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.
Paravan blog konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri blogları oluşturur oluşturmaz, web sayfası ile ilgili linklerin paylaşılmamasıdır. Öncelikle paravan blogların otoritesi yükseltilmeli ve belirli bir konuma gelinmesinin ardından link paylaşımı yapmaya başlanılması gerekmektedir. Öncelikle içerik oluşturmaya devam edilmeli ve bir süre sonra link paylaşımı yapılmalıdır.
Paravan blog için bazı ücretsiz blog siteleri;

 • WordPress
 • Blogspot
 • Tumblr
 • Medium

Şunu da unutmamak gerekir ki; paravan bloglar her kadar güçlü ve otoriter duruma gelirse web sayfanızı ziyaretçi açısından beslemesi de o kadar üst düzeyde olacaktır. Bu nedenle web sayfanızı ne kadar güncel tutuyorsanız, paravan blogları da belirli aralıklar ile ya da sık sık güncellemeli ve web sayfanıza ziyaretçi çekebilmeniz için etkin bir duruma getirmelisiniz.

6. Backlink çalışması yapma
Genelde ücretli yapılan backlink çalışmaları web sayfanızın linkinin otoriter sitelerde yayınlanması anlamına gelir. Backlink çalışmalarından fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat edilmediğinde backlink çalışmalarından çok fazla yarar sağlamanız mümkün olmaz. Şimdi, bunların neler olduklarına daha yakından bakalım.

 • Backlink alınacak web sayfaları kendi sitenize göre daha popüler olmalıdır. Bunu pagerank değeri ya da buna benzer değerleme kriterleri ile belirleyebilirsiniz.
 • Backlink alınan web sayfasının arama motorlar üzerinde çöp (spam) bir konumda olmaması gerekir.
 • Backlink olabildiğince doğal bir şekilde alınmaya çalışmalıdır. Örneğin belirli bir konuda bilgi veren bir içeriğin herhangi bir bölümünde olabileceği gibi soru – cevap forumlarında kaynak belirterek de olabilir.
 • Backlink alınacak web sayfasının kendi web sayfanızın alanı ile ilgili olması da önemlidir. Örneğin, para piyasaları ile ilgili bir web sayfanız varsa, kadınlarla ilgili bir web sayfasından backlink almanız etkili olmaz.
 • Diğer yandan backlink alınacak olan sitenin özellikle Google üzerinde otoriter bir özelliğe sahip olması oldukça önemli katkılar sağlar.

7. Video paylaşım platformlarını aktif kullanma
Video paylaşım siteleri de aslında birer sosyal medya siteleri gibidir. Burada web siteniz ile ilgili bir sayfa açabilir ve sitenizin yer aldığı alan ile ilgili videolar hazırlayarak paylaşım yapabilirsiniz. Video paylaşımlarınızın açıklama kısmında ya da video içeriğinde web sayfanızın linkini paylaşabilir ve bu şekilde ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrıca video paylaşım siteleri arasında yer alan Youtube, Google arama motorunun kendi aracı olması nedeniyle avantajlar sağlayan bir konumdadır. Video paylaşımlarınızı daha çok burada yapabilir ya da buna benzer video paylaşım siteleri tercih edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
8551 okunma
PHP SEO Uzmanı

PHP SEO Ajansı Bünyesinde SEO Uzmanı

BENZER YAZILAR

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Hizmeti

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Çalışma ı yapmak okadar kolay bir işlem olmuyor bazen türkiye'de 81 il ve ilçeler dahil olmak üzere yerel işletmeler bulunmakta her bölgenin rekabeti her...

SEO Eğitimi Nedir?

"SEO" arama motoru optimiza yonu, kı altma ıdır Arama motorları, SEO işlemlerini daha kolay taramak için ta arlanmış teknik ölçüt kurallarıdır İngilizce kı altma ını tanıdığımız...

SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Öncelikli olarak SEO konu unda çok ciddi çalışmaları gözden geçirmek gerekiyor Başarılı bir proje ve olumlu bir çalışma onucu olarak kendini gö teren SEO uzmanı, girişimci olan...