Yoast SEO Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır? - PHP SEO Uzmanı
    TurkishEnglishGermany

Yoast SEO Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dünyadaki web sitelerinin çok büyük bir kısmı WordPress altyapısını kullanarak hizmet vermektedir. WordPress eklentili sitelere yönelik SEO çalışmalarını kolaylaştırmak için kullanılabilecek SEO çözümleri arasında en öne çıkanı Yoast SEO’dur. Bu makalemizde, Yoast SEO eklentisinin özelliklerinden ve kurulumun nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Yoast SEO Nedir ?

Yoast SEO, WordPress altyapılı siteler için dizayn edilmiş bir SEO eklentisidir. Yoast SEO, oldukça kapsamlı bir eklentidir ve içinde çok sayıda araç ile özelliği barındırır. Yoast SEO eklentisi ile, web sitenize eklediğiniz yazıların SEO başlığını kolayca değiştirebilir ve meta açıklamalarını editleyebilirsiniz. Bunun yanında, Google arama sonuçlarında çıkacak snippetler için önizleme yapma imkanı mevcuttur. Yoast SEO kullanarak XML sitemap’i çok kolay şekilde yapılandırabilir ve robots.txt. dosyalarını yapılandırabilirsiniz.

Bu gibi özelliklerinden dolayı, Yoast SEO, wordpress altyapısında çalışan birçok web sitesi için ilk tercih haline gelmiştir. Günümüzde, Yoast SEO eklentisi yükleyen kullanıcıların sayısı 90 milyonu geçmiştir. Şu an aktif olarak bu eklentiyi kullanan kullanıcıların sayısı 5 milyonun üzerine çıkmıştır.

Yoast SEO Kurulumu

Bu kadar kapsamlı özellikleri olan ve WordPress siteleri için SEO çalışmasını çok daha kolay hale getiren bir eklentiyi kurmayı birçok kullanıcı istemektedir. Yazımızın kalan kısmında, Yoast SEO’nun kurulumunun nasıl gerçekleşeceğini anlatacağız.

Yoast SEO’yu kurmak için ilk yapılması gereken, eklentiyi indirmektir. WordPress altyapılı sitenizde yönetici paneline girmenizden sonra, eklentiler seçeneğine tıklayıp ‘’yeni ekle’’ diyoruz. Yeni ekle butonuna basılmasının ardından karşımıza çıkan arama kuturucğuna ‘’Yoast SEO’’ yazılır. Karşınıza ilk çıkacak sonuca tıklayarak hemen yükle diyoruz ve YOAST Seo eklentisinin yüklenmesini bekliyoruz. Sonrasında da yüklenen eklentiyi etkinleştiriyoruz ve böylece Yoast SEO’nun indirilmesi tamamlanmış oluyor.

Yoast SEO Ayarları

Yoast’ı indiirip aktifleştirmenizle hiçbir şey tamamlanmış olmaz. Önemli olan, ince ayarları doğru şekilde yapmak ve böylece aracı etkin şekilde kullanılabilir hale getirmektir. Yoast, son derece gelişmiş özelliklere sahip olan bir araç olduğu için, ayarları doğru şekilde yapmak önemlidir.

Genel Ayar

Aracın kurulumu için ilk önemli adım, genel ayarları doğru şekilde yapmaktır. Aracın yönetici panelinde görülebilecek Yoast SEO işaretine tıklandığında, karşınıza ‘’genel’’ sekmesi çıkacaktır. Bu sekmenin amacı, Yoast tarafından gönderilen bilidirmleri, uyarları görmektir. Oldukça gelişmiş bir araç olan SEO, size gerekli anlarda uyarılar verecek ve SEO çalışmalarınızı daha iyi şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin, web sitenizin arama motorlarının botları tarafından indexlenmesinde bir sorun varsa, bunu belirten bir uyarı gönderecek ve bu da size bildirim olarak gelecektir. Sorun düzeltildiğinde ise uyarı kaybolur.

Features Ayar

Bu sekme de Yoast kullanımı için kritik bir öneme sahiptir. Yoast’ın bir takım gelişmiş özelliklerini etkinleştirmeye ya da etkisiz hale getirmeye bu sekmeden karar verebilirsiniz. Eklentinin 7.0 sürümüyle birlikte, siz değiştirmediğiniz sürece tüm ayarlar etkin olacaktır. Bu özelliklerinin hepsi önemli ve işlevsel olduğu için, özellikle Yoast kullanmaya yeni başlayan ve SEO konusunda da tecrübesiz olan kişilerin, tüm özellikleri aktif olarak tutmaya devam etmesini tavsiye ederiz. Bu özellikler şunlardır.

1-SEO Analysis: Bu sekmenin önceki sürümlerdeki ismi keyword analysis idi. Son güncellemelerden sonra ismi SEO analysis olarak değiştir. Bu sekme aracılığıyla, web sitenizde yayıma aldığınız yazıları analiz edebilir, çeşitli öneriler görebilirsiniz.

2-Readability Analysis: Bu özelliğin amacı da, yazıları yayımlamadan önce, size bir okunabilirlik analizi sunmaktır. Web sitenizde yayımlayacağınız makalelere dair öneriler görmek istiyorsanız bu özelliği aktif olarak kullanmanızı öneririz.

4-Cornerstone Content: Bu özellik, Yoast SEO’nun en önemli özelliklerinden biridir, cornerstone kelimesinin Türkçe anlamı ‘’temel yapı taşı’’dır. Bu özellik sayesinde, sitenize eklediğiniz bazı yazıları sitezin temel yapı taşı olarak seçebilirsiniz. Böylece, Google’ın ya da hedef aldığınız arama motorunun, hangi yazınızı daha önemli göreceğini belirleme işini manuel olarak yapmaya gerek kalmazsınız. Bu ayar sizin için otomatik olarak yapılır.

5-XML Site haritaları: Eklentinin yeni sürümünde, site haritaları seçeneği features sekmesinde yer alıyor. Sadece ‘’on’’ seçeneğine tıklayarak, site haritanızı aktif hale getirebilirsiniz.

6-Ryte Integration: Bu özellik de Yoast SEO’nun en önemli avantajlarından biridir. Bu özelliği kullanarak, sitenizin indexlenme durumunu günlük olarak öğrenebilirsiniz.

7-Admin Bar Menu: Bu ayar, aracın kullanımına dair bir özelliktir. Ayar linklerinin ya da çeşitli ikonların yönetici panelinde yer almasına izin veriyor ya da reddediyorsunuz. Eğer sitenizde olup bitene dair sürekli olarak bildirimleri görmek istiyorsanız bu seçeneği aktive etmeniz önerilir.

8- Security: No Advanced Settings For Authors: Bu ayar da adından da anlaşılabileceği gibi, gelişmiş güvenlik seçeneklerine ait bir ayardır ve sitenizdeki gelişmiş Yoast SEO özelliklerini görebileceklerin kimler olduğuna karar vermenizi sağlar.

Webmaster Tools

Bu sekme de Yoast SEO’ya dair önemli detaylardandır. SEO uzmanlarının ya da web sitesi sahiplerinin, yöneticilerinin, çeşitli webmaster araçları kullanmalarına gerek kalmaması için, arama motorlarından alınan doğrulama kodlarını girme yöntemiyle, sitenin doğrulanmasını sağlıyor. Böylece bu iş için ekstra araç kullanmaya gerek kalmıyor.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
2946 okunma
PHP SEO Uzmanı

PHP SEO Ajansı Bünyesinde SEO Uzmanı

BENZER YAZILAR

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Hizmeti

Evden Eve Nakliyat Şirketi SEO Çalışma ı yapmak okadar kolay bir işlem olmuyor bazen türkiye'de 81 il ve ilçeler dahil olmak üzere yerel işletmeler bulunmakta her bölgenin rekabeti her...

SEO Eğitimi Nedir?

"SEO" arama motoru optimiza yonu, kı altma ıdır Arama motorları, SEO işlemlerini daha kolay taramak için ta arlanmış teknik ölçüt kurallarıdır İngilizce kı altma ını tanıdığımız...

SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Öncelikli olarak SEO konu unda çok ciddi çalışmaları gözden geçirmek gerekiyor Başarılı bir proje ve olumlu bir çalışma onucu olarak kendini gö teren SEO uzmanı, girişimci olan...